پیام ریاست دانشگاه


انتخاب وب سایت
مدیریت > ریاست واحد > پیام ریاست دانشگاهپیام دکتر لک رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز به مناسبت آغاز سال تحصیلی

دانشگاه آزاد اسلامی با پیشنهاد آقای دکتر جاسبی و پیگیری آیت ا... هاشمی رفسنجانی در 31 اردیبهشت ماه سال 1361 تاسیس شد. چهارماه بعد هیات موسس دانشگاه تشکیل جلسه داده و آیت ا... هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس شورای موقت دانشگاه طی حکمی دکتر جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب نمود . اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفندماه 1361 با شرکت 32 هزار داوطلب در شاهرود، اهواز، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، کرمان، مشهد و یزد برگزار و حدود 3 هزار نفر در رشته های راه و ساختمان،برق،مکانیک، فیزیک، ریاضی، شیمی، صنایع فلزی، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند. آیت ا... هاشمی رفسنجانی ، دانشگاه آزاد اسلامی را از افتخارات و تجربه های موفق پس از انقلاب می دانند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز طی 15 سال فعالیت صادقانه خود همپای دانشگاه های دیگر توانسته علاوه بر توسعه عمرانی خود به عنوان یکی از مهمترین مراکز تولید علم، دانش، معرفت و کانون امید، موجبات افزایش سطح بهره وری، تعالی و رفاه اجتماعی را فراهم سازد.

امروزه این دانشگاه با بیش از 20000 نفر دانشجو در 27 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 4 رشته در مقطع دکتری تخصصی و حدود 150 عضو هئیت علمی تمام وقت، نیمه وقت و مدعو در فضایی آموزشی و رفاهی بالغ بر 7 هزار متر مربع از پیشتازان توسعه ، تخصص و مهد علم و دانش در استان خوزستان است.
یکی از مهمترین افتخارات واحد اهواز، نقش چشمگیر این دانشگاه در فعالیت های علمی و تحقیقاتی است. امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و ارتباطات فراوان این دانشگاه با مراکز علمی و صنعتی استان موجب شده که تحقیقات موثر و خلاقی دراین دانشگاه صورت گیرد.
چاپ 49 مقاله علمی و پژوهشی در مجلات معتبر علمی- پژوهشی داخلی و خارجی و ارائه 47 مقاله در همایش های ملی و بین المللی ، تالیف کتاب های دانشگاهی ، ثبت دو اختراع، برگزاری سه همایش منطقه ای، برگزاری چهار دوره همایش ملی بحران های زیست محیطی و راهکارهای بهبود آن و مشارکت در برگزاری همایش بین المللی نیروگاه های هسته ای و دیگر همایش ها  همگی سند روشنی بر چشم انداز حوزه پژوهشی واحد علوم و تحقیقات استان خوزستان است .
این واحد دانشگاهی در راستای تحقق اهداف آموزشی خود ،توانسته است با برنامه ریزی دقیق و هدفمند بر اساس طرح های مصوب شورای برنامه ریزی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی گام های موثری را در جهت ارتقاء و اعتلای سطح دانش و فرهنگ دانش آموختگان بر دارد و در این روند روبه تکامل توانسته است با جذب استادان متخصص و متعهد و استفاده از فناوریهای نوین آموزشی و پژوهشی محور ، اهداف تعیین شده خود را مطابق با استانداردهای جهانی عینیت بخشد.  
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات استان خوزستان علاوه بر داشتن یک کتابخانه مرکزی با بیش از 38 هزار جلد کتاب ، حدود 2 هزار عنوان پایان نامه و اشتراک با بیش از 180 نشریه داخلی، دارای پایگاه اطلاع رسانی مجموعه مقالات فارسی (نما متن)با قابلیت بازیابی، متصل به کتابخانه دیجیتالی و دارای امکانات پهنای باند مناسب در حال سرویس دهی به دانشجویان است.
این دانشگاه با برخورداری از آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهز به مدرنترین ابزار مورد نیاز، برخورداری از شبکه مستقل اینترنت جهت استفاده آسان اساتید و دانشجویان با اتصال به شبکه فیبرنوری، مفتخر است که در نظام مقدس جمهوری اسلامی توانسته است گامی ارزشمند در جهت ارتقاء علم و فرهنگ جامعه بردارد .
همچنین در حوزه فرهنگی با تکیه بر الطاف الهی و با سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان در امر سازماندهی و کنترل فرایندهای فرهنگی دانشگاه توانسته است اقدامات موثری را در جهت رشد کمی و کیفی اهداف فرهنگی خود انجام دهد. این حوزه به لحاظ اهمیت نوآوری ، خلاقیت و نشاط در فعالیت های فرهنگی دانشگاه، ضمن طراحی و اجرای برنامه های متنوع  فرهنگی و بعضاً پژوهش محور برای فرهنگ سازی و اعتلای فرهنگی(در قالب مسابقات، همایش ها، میزگردها، سخنرانی ها، برنامه های مناسبتی، مراسم مذهبی و عبادی، فعالیت های هنری، کارگاه ها و کلاس های آموزشی ، برگزاری اردوهای مختلف و جلسات هم اندیشی) در سالهای اخیر توانسته است بسیاری از چالشهای فرهنگی روز و اثرات فراگیر در آنها را مورد نقد و برررسی قرار دهد.
واحد علوم و تحقیقات استان خوزستان در زمینه عمرانی نیز از جایگاه مناسبی برخوردار است به طوری که این واحد دانشگاهی توانسته با خرید قطعه زمینی به مساحت 20 هکتار جهت ساخت شهر دانشگاهی گام موثری در امر بهسازی فضای آموزشی و رفاهی بردارد.
و امروز این واحد دانشگاهی با گام های استوارتر و راسخ تر از گذشته و مبتنی بر برنامه استراتژیک ، ماموریت اصلی خود را گسترش علم و فناوری، تربیت افراد خلاق، ایجاد فضای با نشاط و بالا بردن کیفیت تحصیلات دانشگاهی و با دنبال نمودن اهداف ذیل تعریف و تدوین نموده است .

- ارتقاء کیفیت خدمات آموزشی

- ارتقاء و نهادینه نمودن پژوهش در دانشگاه

- مدیریت صحیح و کارآمد منابع مالی وانسانی دانشگاه

- افزایش مستمر سطح رضایتمندی دانشجویان، اساتید و کارکنان

- پرورش دانشجویان خلاق و کارآفرین

- نهادینه نمودن ارزشهای انسانی- اسلامی در سطح دانشگاه

- گسترش و توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی

- افزایش تعاملات ملی و فراملی دانشگاه

چشم‌انداز دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات خوزستان، به عنوان یک مرکز علمی معتبر،  بر آن است علاوه بر تربیت نیروی انسانی متخصص، بیشترین نقش را در تولید علم در سطح استان خوزستان داشته و به عنوان یک قطب علمی در جنوب غرب کشور مطرح شود.
بدون تردید تأثیرپذیران و تأثیرگذاران خدمات دانشگاه که بدواً دانشجویان گرامی، کارکنان گرانقدر و اعضاء ارجمند هیأت علمی واحد و سپس فضای برونی دانشگاه می‌باشند، با آگاهی از اهداف، برنامه و فعالیت‌های انجام شده در دانشگاه،درحمایت،ترغیب و راهنمایی ما دراجرای وظایف و تحقق ماموریت و رسالت دانشگاه  نقش مهم و اصلی را ایفاء خواهند نمود. در پایان ضمن تبریک مجدد آغاز سال تحصیلی جدید ، وظیفه خود می دانم از زحمات و تلاشهای کلیه مسئولین و مدیران سخت کوش واحد، اعضای محترم هیات علمی، کارکنان ساعی و دانشجویان عزیز تشکر نمایم. توفقیات روز افزون برای همگان از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.
 

یا آرزوی توفیق الهی
دکتر شهرام لک
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز می باشد
اهواز- بزرگراه گلستان- فرهنگ شهر   کدپستی:37333-61349
تلفن:4-33348420 و 9-33348336    نمابر:33329200